تاسیسات کانکس

تاسیسات کانکس

تاسیسات کانکس
اشتراک گذاری :

 تاسیسات کانکس همانگونه که در مقدمه آورده شد دسته بندی های مختلفی دارد که این دسته بندی ها به دلیل مجزا بودن عملکرد هرکدام بوده و از نظر فنی نیز می بایست بصورت جدا گانه برسی و نقشه کشی شود.کانکس راکو برای هر بخش از این تاسیسات محاسبات تخصصی انجام داده و بعد از طراحی نقشه های فنی توسط مهندس تاسیسات آن ها را برای اجرا در سازه های پیش ساخته بکار می گیرد.آنچه در ادامه آورده شده توضیح مختصری در باره شیوه کار و انواع تاسیسات کانکس می باشد.

تاسیسات الکتریکی کانکس

از جمله تاسیسات کانکس که در نوع آن کاربرد دارد نوع الکتریکی بوده که بصورت ساده شامل سیم کشی برق و نصب کلید پریز، فیوز مینیاتوری ، چراغ های روشناییداخلی و خارجی بوده . این کار در اکثر مواقع جهت دسترسی راحت تر به مدار جهت انجام تغییرات یا تعمیرات بصورت روکار و از طریق داکت های مخصوص کابل برق انجام می گردد. بصورت عمومی در کانکس های معمولی از کابل نمره 2/5 جهت هدایت برق استفاده می شود اما در موارد خاص که در کاربری های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد از کایل نمره 4 یا 6 نیز استفاده می شود. اگر سیم کشی سازه بصورت توو کار باشد می بایست از لوله های مخصوص هدایت کابل در آن استفاده شود تا موجب اتصال مستقیم کابل با اسکلت سازه نشود. همچنین برای دستگاه های پر مصرف مانند کولر گازی می بایست مسیر مجزا به همراه فیوز مینیاتوری مجزا تعبیه شود که همه این موارد در نقشه تاسیسات کانکس آورد می شود. محل کلید پریز ها ، سیم کشی تلفن و آنتن نیز می بایست در این نقشه مشخص شده باشد.

تاسیسات گرمایشی کانکس

سیستم سرمایش و گرمایش داخل کانکس درواقع بسته به نوع انرژی که در دسترس است متفاوت بوده و ممکن است برای این منظور از بخاری های گاز سوز یا سیستم رادیاتور با پکیج استفاده شود و یا در صورت نبود گاز از هیتر های برقی و آبگرمکن برقی گرمایش مورد نیاز را تامین نمود.تاسیسات گرمایشی در هنگام خرید کانکس می بایست در نقشه های اولیه مشخص و محل قرار گیری هرکدام تعیین گردیده باشد، همچنین مسیر رفت و برگشتی هرکدام نیز مشخص شده باشد. برای ایجاد سرمایش نیز از انواع کولر اسپیلت یا کولر های آبی پوشالی می توان استفاده کرد.

تاسیسات لوله کشی کانکس

این بخش از تاسیسات کانکس شامل لوله کشی آب سرد و گرم ، نصب شیر آلات ، ورودی آب و خروجی فاضلاببوده که در نوع های سرویس یا آبدارخانه دار مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم لوله کشی هم می تواند بصورت روکار و هم بصورت توکار اجرا شود که بنا به درخواست یکی از این روش ها برگزیده می گردد. مهمترین نکات در این نوع تاسیسات استفاده از لوله های پلیمری استاندارد ، انتخاب کوتاه ترین و مناسب ترین مسیر برای عبور لوله ها ، نصب صحیح شیر آلات می باشد. بهتر است برای عملکرد صحیح تر و کاهش مسیر های رفت و آمد لوله ها ، بخش های تاسیساتی مانند آبدار خانه ، سرویس و حمام در نزدیکی یکدیگر طراحی شود که هم مسیر آنها نسبت به آبگرکن تقسیم شده و هم ورودی یا خروجی فاضلاب در یک محل متمرکز گردد.

تاسیسات کانکس ویلایی

تاسیسات کانکس ویلایی به چهار بخش اصلی لوله کشی، گرمایشی ، سرمایشی و الکتریکی تقسیم می شود که در بخش قبلی توضیحاتی در باره آنها ارائه گردیده و برای فراهم آمدن امکانات آسایشی زندگی انسان درون یک سازه یا بنا در زندگی امروزی اجباری می باشد.در مورد این نوع سازه بخی از تاسیسات به خارج از فضای داخلی مربوط می باشد که می بایست یک هماهنگی بین آنها از قبل ایجاد گردد. از جمله این موارد محل حفر چاه فاضلاب به گونه ای نزدیک به سیستم لوله کشی ، ارتفاع کرسی چینی سازه از سطح زمین و همچنین مواردی مانند مخزن ذخیره آب نیز می بایست مورد برسی قرار گیرد تا تمامی اجزا بگونه ای هماهنگ با یکدیگر کار کنند.همچنین در تاسیسات کانکس ویلایی لحاظ نمودن شرایط آب و هوایی منطقه نیز اهمیت داشته چرا که با توجه به آن می توان نوع عایق بندی جداره ها و تعیین نوع سیستم سرمایش و گرمایش آن را مشخص نمود. بطور مثال در مناطق مرطوب شمالی نمی توان از کولر آبی به منظور ایجاد خنکی در فصل تابستان به دلیل رطوبط بالای موجود در هوا استفاده کرد و حتما می بایست از کولر اسپیلت های گازی برای این منظور استفاده شود.

تاسیسات کانکس های خاص

کلیت مطلب و موارد مربوط به تاسیسات کانکس با کاربری های مسکونی و اداری و همچنین کارگاهی مانند نمونه هایی که در بالا توضیح داده شد می باشد اما نمونه های کم کاربردتری از کانکس وجود دارند که از نظر تاسیسات با موارد نام برده شده تفاوت های زیادی دارند و نیازمند کارشناسی تخصصی برای انجام آنها می باشد که از مهمترین آنها می توان به کانکس اتاق تمیز یا همان کلین روم ، کانکس گرمخانه توتون و تنباکو ، سرد خانه ، کابین سایلنت ژنراتور و اینچنین مواردی اشاره کرد که از پایه دارای جزئیات و تاسیسات اختصاصی و متفاوتی می باشند.در صورتی که نیاز مند کسب اطلاعات بیشتر در این موارد هستید با دفتر کانکس راکو تماس حاصل فرمائید تا شما را به بخش فنی مهندسی ارتباط دهند و سوالات تخصی خود را از کارشناسان راکو بپرسید.

گروه مهندسین راه کوشش - کانکس راکو


تمامی حقوق محفوظ است