طراحی کانکس | طراحی 2 و 3 بعدی انواع کانکس بصورت اختصاصی

طراحی کانکس

طراحی کانکس
اشتراک گذاری :

طراحی کانکس درواقع مرحله ای پیش از شروع به ساخت و حتی برآورد کردن مصالح و هزینه های کانکس می باشد که در آن نقشه ها به همراه دیتیل و جزئیات ترسیم شده تا بتوان نتیجه نهایی را پیش بینی و روند کلی کار را ارزیابی نمود.طراحی کانکس شامل مراحل چهار گانه ای است که در ادامه به هر چهار مرحله آن اشاره و در انتها نکات مهمی که در هنگام طراحی و ترسیم کانکس می بایست مدنظر قرار دهید آمده است.

مراحل طراحی کانکس

1. جمع آوری اطلاعات :
این مرحله نقشی حیاتی در نتیجه نهایی طراحی کانکس داشته و معمولا در دفاتر مهندسی به آن فاز صفر معماری می گویند که ابتدا طراح می بایست تمامی نیاز ها ، چالش ها ، ایده ها و انتظارات را در این مرحله جمع آوری و دسته بندی کند و با تحقیق در مورد راه حل ها و برسی نمونه های مشابه قبلی اطلاعات اصلی و کانسپت طراحی کانکس مورد نظر خود را بدست آورد یا اصطلاحا اتوود بزند. به تجربه عرض میکنیم که این مرحله بسیار مهم است و هرچقدر اینجا وقت صرف کنید ادامه مسیر برایتان هموار تر خواهد بود.
طراحی کانکس

هدف از طراحی کانکس

دلیل و هدف اصلی از این کار خلق محصولی جدید و کارآمد می باشد چرا که محصلاتی که بصورت تیپ و یک نواخت تولید می شوند نیازی به طراحی اختصاصی نداشته و بارها امتحان خود را در طی سالیان پس داده اند اما در بسیاری از موارد مشتری می خواهد سازه ای اختصاصی و منحصر بفرد مطابق سلایق و یا مجموعه کاری خود داشته باشداما در هر زمینه ای نو آوری با آزمون و خطا هایی همراه است که طراحی کانکس توسط متخصصین این قابلیت را در اختیار ما می گذارد که قبل از اقدام به ساخت آن بتوانیم تمامی جوانب کار را برسی و برای تولید آن یک برنامه مشخص و جدول زمانبندی درست کنیم. بسیاری از خطا ها در همین مرحله آنالیز طرح مشخص شده و پس از ادیت برطرف می شود چرا که اگر این مشکلات درست و به موقع مورد ارزیابی قرار نگیرند در مرحله اجرا با مشکلات متفاوتی رو برو خواهیم شد که باعث هدر رفتن زمان و ضایع شدن مصالح می گردد و در نهایت محصولی نا کارآمد با هزینه های تولید بالا خروجی این سیستم خواهد شد.
طراحی سه بعدی کانکس

طراحی سه بعدی کانکس


این روش توسط کامپیوتر و با نرم افزار های معروف این کار مانند 3dmax و rino انجام می شود که تا حد زیادی خروجی آنها نزدیک به واقعیت بوده و از تمامی زوایا می توان کار را مورد ارزیابی قرار داد.این روش به طراحی 3d کانکس و در برخی موارد کانکس 3d نیز شهرت دارد که در واقع اصتلاح 3d برگرفته از کلمه انگلیسی 3 dimation  به معنی سه بعد می باشد. همانگونه که میدانید چشم انسان در برخورد با یک جسم سه بعد اصلی آن را مورد پردازش قرار می دهد که در روش طراحی سه بعدی کانکس نیز از همین متد الگوبرداری شده و می توان گفت یک سازه را ابتدا در کامپیوتر ساخته و تمامی جزئیات آن از قبیل فرم ، رنگ ، محل قرار گیری درب و پنجره ها ، ابعاد و تناسبات را می توان در این روش ارزیابی کرد.
طراحی سه بعدی کانکس

طراحی دو بعدی کانکس


پس از عبور از مرحله طراحی حجم به مرحله طراحی دو بعدی کانکس می رسیم که درواقع شامل نقشه های اجرائیی و جزیات فنی آن می باشد. در طراحی دو بعدی که آن نیز در اکثر مواقع با کامپیوتر و نرم افزار های مخصوص این کار صورت می گیرد به جزئیات فنی کار پرداخته می شود و خروجی آن شامل اطلاعاتی نظیر نقشه های اجرایی ، نقشه های تاسیسات ، دیتیل های فنی درب ها و پنجره ها ، پلان و نماهای جانبی کانکس می باشد که برای ساخت آن الزامی بوده و بدون آنها نمی توان نحوه قرار گیری قطعات در کنار یکدیگر را مشخص نمود.
طراحی کانکس ویلایی

طراحی کانکس ویلایی

این کار بسیار شبیه به طراحی معماری می باشد با این تفاوت که در طراحی کانکس ویلایی مهندسین این کار باید به تکنولوژی ها و روش های صنعت پیش ساختگی تصلت کافی داشته و در مورد جزئیات اتصالات و قطعات اطلاعات کافی را داشته باشند. مانند محصولات دیگر این کار نیز نیاز به طراحی سه بعدی و دوبعدی به همراه نقشه های اجرایی دارد که پیشنهاد می شود حتما قبل از شروع به این کار از محلی که قرار است سازه در آنجا نصب شود بازدید حضوری بعمل آید تا در هنگام انجام طراحی کانکس ویلایی محدودیت ها و پتانسیل های موجود در محل نیز لحاظ گردد تا به بهترین نتیجه برسیم.

اصول طراحی کانکس

اگر شما به تازگی قصد ورود به این زمینه کاری را دارید و فارغ التحصیل از رشته های مهندسی بوده و دانش فنی کار را دارید باید در شروع کار بشما بگوئیم که طراحی کانکس یک فرآیند است نه یک عمل . معنی این جمله این است که برای دست یابی به یک طرح خوب و کار آمد نیاز است که ابتدا اتوود های اولیه زده و طرح بارها و بارها مورد ادیت قرار گیرد تا نتیجه از هر لحاظ بی نقص باشد. معمولا در ابتدای راه نیاز به ادیت های زیاد داشته اما با بالا رفتن تجربه در این کار معمولا مراحل ادیت کمتر می شود.

آموزش طراحی کانکس

آموزش طراحی کانکس دوره ای است که هر سال توسط گروه مهندسین راه کوشش در تیر ماه برگزار می شود و شرکت کنندگان با مراحل و چالش های طراحی کانکس آشنا می شوند. در پایان این دوره شرکت کنندگان قادر به طراحی سه بعدی و دو بعدی انواع کانکس خواهند بود. اطلاعات ثبت نام معمولا از طریق پایگاه های تبلیغاتی همه ساله انتشار می یابد.

مسابقه طراحی کانکس


برای اینکه  بتوان از ایده های جدید تر و خلاقانه ای که دانشجویان و تمامی فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در زمینه طراحی کانکس دارند استفاده کرد و در واقع یک پتانسیل خفته را بیدار نمود گروه مهندسین راه کوشش قصد برگزاری یک فراخوان عمومی با نام مسابقه طراحی کانکس را دارد که این گزینه همچنان در حال برسی بوده و به محض آماده شدن اطلاع رسانی عمومی خواهد شد. متقاضیان ایده ها و طرح های خود را در مسابقه شرکت داده و ایده های برتر که توسط داوران و صاحب نظران برگزیده می شوند جوایز ارزنده ای دریافت خواهند کرد.

طراحی کانکس کامپوزیتی


در رابطه با طراحی کانکس کامپوزیتی همواره سوال هایی مطرح می شود که در اینجا باید بگوئیم که هیچ تفاوتی بین این محصول با نمونه های دیگر وجود نداشته و فقط باید در هنگام طراحی نمای کانکس به نوع مصالح مصرفی و همچنین اقلیم منطقه توجه کنید تا سازه ای متناسب با شرایط اقلیمی و مصالح انتخابی طراحی کرده باشید.

سوالات متداول در باره طراحی کانکس :
آیا اگر شخصی فقط طرح کانکس را بخواهد و فعلا تصمیم به ساخت آن نداشته باشد یا خود بخواهد آن را اجرا کند کانکس راکو برای این فرد طراحی انجام میدهد؟
بله، خیلی وقتها کسانی که هنوز در مرحله نوشتن طرح توجیهی برای راه اندازی کسب و کار خود را دارند که در آن نیاز به خرید کانکس هایی خاص دارند و از طرفی برای گرفتن اعتبارات از بانک ها نیاز به طرح کانکس است به ما مراجعه کرده و طراحی کانکس برایشان انجام می گیرد.
آیا گروه مهندسین راه کوشش برای همکاران خود نیز طراحی انجام می دهد؟
بله همکاران ما که دارای شغل های مشابه و موازی با کانکس راکو باشند نیز با مراجعه به دفتر کانکس راکو و بیان نیاز های خود می توانند سفارش یک طراحی کانکس بدهند تا مهندسین ما درخواست و نیاز های ایشان را برسی کرده و طرحی مطابق خواسته آنها ارائه کنند و این مورد بارها در سال های گذشته اتفاق افتاده است . گروه مهندسین راه کوشش بطور تخصصی بر روی پروژه های سازه های پیش ساخته و طراحی کانکس کار میکند و مشتریان این نوع خدمات گاها شخصیت هایی حقیقی و گاها حقوقی و یا همکاران و تولید کنندگان کانکس می باشند.
برای طراحی یک کانکس چقدر زمان لازم است؟
حدود دو روز زمان برای ایده پردازی و اتوود های اولیه ، دو روز زمان برای ترسیم پلان و نما ها به همراه نقشه های کلی کانکس و سه روز هم برای طراحی سه بعدی کانکس زمان مورد نیاز می باشد.اما این نکته نیز مد نظر قرار گیرد که این زمان بطور استاندارد و معمول بوده اما در سالهای گذشته برای طراحی کانکس خاص و نوینی زمان طراحی تا چهل روز نیز گاها پیش آمده است اما در نود درصد مواقع مراحل طراحی در یک هفته به اتمام رسیده و برای تائید به کارفرما ارسال میگردد و در صورت نیاز به ادیت نیز سه روز زمان برای اصلاحات طرح مورد نیاز بوده و بعد از آن طرح بسته و به واحد تولید ارجا داده می شود.
آیا تمامی طرح های ارائه شده قابل اجرا هستند؟
تمامی طرح هایی که کانکس راکو طراح آن باشد قابل اجرا بوده و اما اگر منظور طرح هایی است که از اینترنت و یا سایت های خارجی دانلود کرده اید باید این گونه طرح ها توسط گروه مهندسین راه کوشش آنالیز و اگر قابل اجرا نباشد طرح آن مورد اصلاح قرار گیرد.
آیا بعد از طراحی قیمت اجرای کانکس مشخص می شود؟
بله، دو روش در زمان طراحی کانکس وجود دارد.یکی این که کارفرما قیمت را با عدد مشخص کرده و خواستار این است که طرح نهایی از سقف این عدد بالا تر نرود که خب در هنگام طراحی می بایست این نکته لحاظ گردد اما در روش دوم دست طراح باز بوده و بدون در نظر گرفتن هزینه های اجرا فقط به بهترین و زیبا ترین طراحی کانکس فکر می کند و بعد از اتمام مراحل طراحی قیمت آن با توجه به ابعاد و مشخصات فنی تعیین می گردد.در این روش نیز اگر هزینه ها خیلی بالا باشد شروع به بهینه سازی هزینه های اجرا کرده و سعی می شود حدالمقدور به طرح کلی آسیبی وارد نشود اما کمی هزینه ها کاهش یافته که کارفرما توان خرید و یا ساخت آن را داشته باشد.در بسیاری از این بهینه سازی هزینه ها خود کارفرما نیز نظراتش را بیان و کانکس راکو نیز به عنوان مشاور در کنار کارفرما حضور دارد.

مهمترین نکاتی که در هنگام طراحی کانکس باید مد نظر قرار دهیم چیست؟
پاسخ های کاملی در ارتباط با این پرسش در میان متن بالا موجود است که اگر بخواهیم در اینجا مجددا به آنها بطور خلاصه اشاره کنیم ، توجه به تناسبات و کاربرد سازه ، بودجه مورد نیاز جهت ساخت ، در دسترس بودن مصالح و تکنولوژی که برای ساخت کانکس در طرح خود استفاده می کنید و همچنین توجه ویژه به نکات اقلیمی و آب و هوایی منطقه که در انتخاب فرم و مصالح شما تاثیر بسزایی دارد جز مهمترین نکات طراحی یک کانکس جدید می باشد.

گروه مهندسین راه کوشش - کانکس راکو


امین تاریخ :۱۳۹۹/۱۱/۲۶ سلام. من درخواست طراحی چند کانکس به عنوان بازار تربار در شهر یاسوج رو دارم . لطفا با بنده تماس بگیرید.
شیما تاریخ :۱۳۹۹/۱۱/۲۳ برای آموزش طراحی کانکس کجا باید اقدام کنیم؟
کانکس راکو تاریخ :۱۳۹۹/۱۱/۲۳ سلام. چنانچه قصد آموزش در گروه مهندسن راه کوشش را دارید با دفتر تماس گرفته تا همکاران در این مورد اطلاعات لازم رو خدمتتون ارسال کنند.
تمامی حقوق محفوظ است