معماری کانکس

معماری کانکس

معماری کانکس
اشتراک گذاری :

معماری کانکس یکی از اصول اصلی طراحی و ساخت در سازه های پیش ساخته می باشد چرا که هر سازه یا ساختمانی چه از نوع پیش ساخته و چه از نوع سنتی نیاز به یک معمار به عنوان مدیر طراحی دارد تا با دانش و هنر خود بتواند اثر جدید و بی نقص پدید آورد.در هنر معماری توجه به زیبایی و کارآمدی جز مباحث اصلی و اصول پایه می باشد و هر کدام از این دو در جایگاه خود دارای توضیحات و زیر مجموعه هایی می باشد که به این امر معنی می بخشد.

روند معماری کانکس

توجه به زیبایی در معماری کانکس برگرفته از فرهنگ و تمدن آن جامعه می باشد چرا که مقوله زیبایی در طراحی امری نسبی بوده و در هر جایگاه و فرهنگی به شکل بومی همان منطقه معنی می شود. بطور واضح تر باید این گونه گفت که نشانه های زیبایی برای هر تمدنی متفاوت است و ساخت و ساز یا سازه های پیش ساخته نیز به دلیل ترکیب شدن با شهر و انسان های درون شهر می بایست بگونه ای باشند که در هنگام قرار گیری در همان محل کارآمد و زیبا باشد. به این روش از طراحی نوع ضمینه گرا یا کانتکست چوال گفته می شود. کارآمدی خود در این روش بخشی از زیبایی محسوب شده و صرفا زیبایی ظاهری و تزئینات نمی تواند دلیل بر موفقیت یک طرح معماری کانکس باشد.این موضوع بارها در هنگام برسی سبک کلاسیک و مدرن و حتی پسا مدرن مورد نقد و برسی های گوناگونی قرار گرفته و نظریه پردازان بزرگ نقد های مختلفی به آن کرده اند اما آنچه از بازخورد و رفتار مردم از این سازه ها و ساختمان ها بدست آمده است بطور یقین بهترین نوع نظریه می باشد که در نهایت همه به اتفاق نظر رسیده اند که طرحی زیبا است که مطابق با اصول و فرهنگ مردم منطقه بوده و دارای بیشترین کارایی نیز باشد وگرنه یک طرح فانتزی و خوش تراش که از نظر کارایی دارای ایراد های فنی باشد به هیچ عنوان در دسته طراحی های خلاقانه و زیبا قرار نخواهد گرفت و به مانند زائده ای اظافی در میان رفت و آمد شهروندان خواهد بود.

ورود معماران به صنعت کانکس

برای کسانی که می خواهند تازه به این عرصه ورود کنند و در زمینه طراحی معماری کانکس فعالیت خود را شروع کرده و به موفقیت های زیادی دست یابند پیشنهاد می شود حتما مطالعاتی در زمینه تاریخ هنر و سیر تکاملی طراحی معماری و نظریه و نقد های بیان شده توسط صاحب نظران این رشته انجام دهند. یکی از راهکار هایی که میتواند به این پژوهش جهت دهد شرکت در دوره های ده روزه ای است که در مجموعه کانکس راکو سالی یک بار در این رابطه برگزار می شود و اساتید این دوره در باره موضوع های بالا بطور مفصل صحبت کرده و مسیر را برای شما کوتاه می کنند چرا که شما در حال قدم گذاشتن در راهی هستید که این افراد قبلا در آن قدم گذاشته و تجربیاتی در این زمینه کسب نموده اند اما آنها به هیچ عنوان خط فکری خود را به شرکت کنندگان دیکته نخواهند کرد چرا که خلق یک اثر جدید نیازمند فکری آزاد و به دور از قید و بند های دیکته شده می باشد اما این به این معنا نیست که طراحی معماری کانکس اصول یا مبانی خاصی ندارد و بدون در نظر گرفتن قواعد می توان دست به این کار زد.
معماری کانکس

مبانی معماری کانکس

هرکاری در گام نخست دارای مبانی و اصولی است که طراحی کانکس نیز به عنوان یک سازه از این قائده مستسنی نبوده و شخص طراح در ابتدا بایستی با آنها آشنا و در روند کارخود آنها را رعایت کند. بطور خلاصه این اصول بسته به تکنیک های اجرایی ، رعایت اصول استاندارد در تولید سازه های پیش ساخته بوده ،توجه به کاربری سازه که خود به دلیل تنوع زیاد دارای اهمیت ویژه ای بوده و در نهایت توجه به محدودیت های موجود در امر جابجایی ، مونتاژ و دمونتاژ ، نحوه تامین و نگهداری ، انجام سرویس و تعمیرات ، کاربر پسند بودن و ظاهری شکیل می باشد که برای گام نخست در معماری کانکس می بایست مورد توجه قرار گیرند. البته بسیاری از این نکات در مدارس معماری به دانشجویان و هنرجویان این رشته آموخته شده و فقط می بایست جهت مطالعات خود را به سمت پیش ساختگی کمی هدفمند تر کنند تا از پس این کار بخوبی بر آیند و چه بسا نتیجه کار نیز تولید سازه ای مبتکرانه و خلاقانه گردد.
گروه مهندسین راه کوشش - کانکس راکو

 


تمامی حقوق محفوظ است