سیستم گرمایشی کانکس

سیستم گرمایشی کانکس

سیستم گرمایشی کانکس
اشتراک گذاری :

سیستم گرمایشی کانکس سوالی است که بارها توسط خریداران کانکس پرسیده می شود. سوالاتی نظیر اینکه در فصل زمستان چگونه سازه را گرم کنیم و یا روش های گرم کردن سازه چیست و اینکه آیا اتلاف انرژی در کانکس نسبت به سازه های سنتی بیشتر است یا خیر. ما در این مطلب تلاش کرده ایم به تمامی سوالاتی که در بالا مطرح شد پاسخ دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.
روش های گرم کردن داخل کانکس:
اگر بخواهیم بصورت خلاصه بگوئیم باید گفت که تمامی روش هایی که برای گرم کردن خانه یا آپارتمان نظیر استفاده از بخاری گازی و برقی یا سیستم پکیج و رادیاتور و یا حتی سیستم گرمایش از کف در کانکس قابل اجرا بوده و در این رابطه هیچ محدودیتی وجود ندارد.بنا به شرایط خریدار با توجه به امکانات موجود در دسترس می تواند یکی از روش هارا برای سیستم گرمایشی کانکس انتخاب کند. چرا که در برخی ملک ها بخصوص از نوع باغ در مناطق دور دست امکان اتصال به شبکه گاز شهری و جود نداشته و در چنین مواقعی استفاده از بخاری برقی و یا استفاده از کپسول گاز مایع برای بخاری و دیگر تجهیزات گرمایشی کانکس مانند آبگرمکن و گاز آشپز خانه می توان استفاده کرد.در جاهایی که به شبکه گاز دسترسی وجود دارد که دیگر کار بسیار ساده تر بوده و از تمامی وسایل گرمایشی مانند نمونه هایی که پیش تر نام برده شد می توان استفاده کرد و اگر کف سرامیک باشد حتی می توان از سیستم گرمایش از کف نیز بهره برد.روش دیگری که برای سیستم گرمایش کانکس در مناطق معتدل وجود دارد استفاده از کولر های گازی با توان گرما دهی می باشد که توان مورد نیاز آنها برق بوده و در نبود گاز می توان مورد استفاده قرار داد. اما در مناطق خیلی سرد ممکن است این روش پاسخگو نبوده چرا که گرمایش تولیدی آنها نسبت به بخاری گازی بسیار کمتر است و شاید با افزایش تعداد آنها بتوان گرمای نسبی محیط را در مناطق خیلی سرد نیز تامین نمود.

آیا داخل کانکس در زمستان خیلی سرد و در تابستان خیلی گرم است؟
در واقع برای پاسخ به این سوال باید اینگونه بگوئیم که خیر نه تنها اتلاف انرژی در این سازه ها بالا نبوده بلکه از ساختمان های بنایی و سنتی بسیار کمتر است چرا که در دیواره ها و سقف این نوع سازه از عایق های حرارتی استفاده می شود بخصوص در نوع ساندویچ پانل که عایق از نوع پلی اورتان بصورت تزریق می باشد و کانکس کاملا مشابه یخچال عمل کرده و از کوچکترین اتلاف انرژی جلوگیری می کند.اما پس چرا چنین سوالاتی مطرح می شود؟ دو دلیل عمده وجود دارد یکی اینکه بسیاری از افراد که در باره سیستم گرمایشی کانکس و اینکه در آنها دما بالا بوده و یا خیلی سرد است هرگز در داخل یک ساختمان بدون سیستم گرمایشی یا خنک کننده در فصل تابستان قرار نگرفته اند تا بدانند در یک ساختمان ساخته شده با روش بنایی نیز اگر در زمستان بخاری روشن نباشد کاملا سرد و غیر قابل تحمل است. نکته بعدی نیز این می باشد که روفتار یک سازه که به مانند ویلا ساخته شده ، به این معنی که چهر زرف آن باز بوده و همسایه ای بصورت دیوار به دیوار ندارد و همچنین سقف آن نیز مستقیم تحت تابش نور خورشید قرار دادرد را نمی توان با یک واحد آپارتمانی از نظر اتلاف انرژی مقایسه کرد که از سه طرف همسایه دیوار به دیوار دارد و از یک سو هم به فیلتری نظیر راه پله راه دارد و همچنین بالا و پائین آن نیز واحد های دیگری قرار دارند. چرا که در این حالت بنا از همه طرف بخاطر و جود همجواری ها ایزوله شده است اما در مورد سازه ویلایی حال چه از نوع کانکس ویلایی یا خانه ساخته شده با مصالح بنایی این مورد متفاوت است و قطعا باعث اختلاف در عملکرد بنا در زمینه حفظ دمای داخلی می گردد.

گروه مهندسین راه کوشش - کانکس راکو

تمامی حقوق محفوظ است