کانکس مغازه ای

کانکس مغازه ای

کانکس مغازه ای
اشتراک گذاری :

کانکس مغازه ای یک کیوسک خدمات شهری بحساب می آید که در واقع جز اولین نسل های محصولات پیش ساخته می باشد چرا که از دیر باز در فضای شهری حضور داشته و با کاربری های دکه روزنامه فروشی و یا ایستگاه های خدماتی بین شهری فعالیت می کرده.امروز نیز با ایجاد تغییر و تحولات در نسل های بعدی سازه های پیش ساخته این کیوسک همچنان هویت خود را حفظ کرده و با اینکه تغییرات زیادی در ساختار و شکل آن ایجاد شده اما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد.

کانکس مغازه ای چیست


در تعریف کلی می توان گفت یک مغازه کوچک بوده که توان ارائه خدمات مختلفی را به مشتریان دارد. این سازه در قسمت های خاصی از شهر که معمولا محل های پر تردد بوده نصب می گردد. البته گاها نیز در توقف گاه های بین شهری و کنار جاده ها نیز برای ارائه خدمات به مسافرین از کانکس مغازه ای استفاده می کنند. مهمترین ویژگی آن قابلیت جابجایی بوده که می توان چند جای مختلف را تست و در نهایت بهترین مکان را برای نصب دائمی آن انتخاب کرد.استفاده از این مغازه های کوچک در همه جای جهان با کاربرد های مختلف وجود داشته و نوع معمول و قدیمی ترین آنها دکه روزنامه فروشی یا همان کیوسک مطبوعاتی می باشد اما کاربری های مختلفی از جمه فست فود و کانکس فروشگاهی نیز به آن افزوده شده است.
کانکس مغازه

انواع کانکس مغازه ای


این کیوسک ها در انواع مختلف و کاربرد های متفاوتی طراحی و تولید می شوند که هرکدام دارای ویژگی های منحصر بفرد خود بوده و برای کاربری خاصی در نظر گرفته شده اند.برعکس کانکس ویلایی این نوع از کانکس ها معمولا دارای ابعاد کوچک تر و بدون تقسیمات داخلی می باشندچرا که دسترسی به کالا ها و محصولات باید بگونه ای باشد که برای فروشنده به راحتی مقدور بوده و قفسه ها یی نیز جهت قرار دادن و چیدمان وسایل معمولا در آنها وجود دارد که در کاربری های مختلف ممکن است متفاوت باشد. در ادامه چند نمونه از متداول ترین نوع های آنها را آورده ایم.

کانکس مغازه ای سیار


این سازه بیشتر برای کاربری هایی مدنظر قرار میگیرد که هر روز نیاز به جابجایی داشته و برای این منظور محور های چرخداری زیر آنها تعبیه شده است. معمولا ایستگاه های تنقلاتی جلوی درب ورزشگاه ها از این نوع کانکس مغازه ای می باشند.جابجایی های روزانه و هماهنگی برای حمل با جرثقیل باعث بوجود آمدن هزینه های زیادی می شود که با سیار کردن سازه این مشکل حل شده و به راحتی می توان این کیوسک را به یک خودروی سواری معمولی متصل و از محلی به محل دیگر حمل نمود.

کانکس مغازه ای مطبوعاتی


دکه های مطبوعاتی نمونه بارزی از نوع کانکس مغازه ای مطبوعاتی هستند که در جاهای مختلف یک محل قرار گرفته و وظیفه اصلی آنها انتشار روزنامه و مجلات می باشد که در کنار آن به فروش تنقلات و مایحتاج شهروندان نیز مشغول می باشند.

کانکس مغازه ای لوکس


این کیوسک کمی نسبت به نوع های قبلی متفاوت تر است چرا که در طراحی کانکس مغازه ای لوکس توجه به زیبایی ظاهری و استفاده از مصالح خاص بیشتر از نوع های قبلی شده و دارای خدمات ویژه تری هست. کیوسک های فست فود ، خدمات توریستی ، خدمات شهروندی و حتی ایستگاه های بانک نمونه هایی از این سازه می باشند که دارای نورپردازی در هنگام شب ، رنگ بندی های متفاوت و جلوه خاصی از خدماتی که ارائه می کنند می باشند.

ابعاد کانکس مغازه ای


برای ابعاد این سازه نمی توان استاندارد خاصی مشخص کرد چرا که بنا به نیاز و مساحتی که در اختیار است معمولا خریدار اقدام به سفارش کانکس مغازه ای می کند. اما معمولا می تواند از یک کیوسک 2*2 متر شروع و تا 12*3 متر باشد اما در برخی موارد مانند ایستگاه های توقف بین شهری ممکن است ابعاد خیلی بزرگتر و دارای بخش های مختلفی باشد ولی برای زمانی که می خواهیم درون شهر از آن استفاده کنیم حدود 5*2.5 متر مناسب بوده مگر اینکه به دلایل خاصی نیاز به ابعاد بزرگتر باشد.

مجوز کانکس مغازه ای


بارها در مورد اخذ پروانه یا همان مجوز برای کانکس مغازه ای از ما سوال شده است. در پاسخ به این پرسش باید گفت که اجازه قرار دادن سازه پیش ساخته در فضای شهری به دو شاخه مرتبط می شود. اگر قصد قرار دادن آن با کاربری مطبوعاتی را دارید باید از شهرداری و اگر قصد نصب یک کیوسک فست فود سیار یا ثابت را دارید علاوه بر شهرداری از وزارت بهداشت نیز باید کسب مجوز کنید.در ملک های خصوصی یا حریم های خاص مانند پارک های جنگلی نیز از دفاتر پارک باید مجوز دریافت شود و همچنین در جاده های بین شهری از راهداری نسبت به اخذ مجوز باید اقدام نمود.

گروه مهندسین راه کوشش - کانکس راکو

 


تاریخ :۱۳۹۶/۱۲/۲۵ سلام من یه آشپزخانه سیار میخام ک پشت کامیونت حمل شود لطفا عکسهای موجود نسبت ب این خواسته راارسال نمایید
تمامی حقوق محفوظ است