کانکس مقاوم

کانکس مقاوم

کانکس مقاوم
اشتراک گذاری :

کانکس مقاوم همانگونه که در مقدمه گفته شد کانکسی می باشد که در تولید آن استاندارد های بین المللی ساخت و تولید رعایت شده باشد و در ادامه همین مطلب به مهمترین آیتم های آن خواهیم پرداخت.
طراحی کانکس:
طراحی سازه باید بگونه ای باشد که بار کلی سازه بخوبی از طریق ستون ها به شاسی و از شاسی به زمین انتقال پیدا کند و در صورتی که در طراحی آن از کنسول های بزرگ استفاده می شود نصب مهاربند هایی برای نگهداری کنسول الزامی بوده.دهانه های مجاز برای یک کانکس مقاوم 3.5 متر برای سقف صاف و حداکثر 5 متر برای سقف شیب دار می باشد و برای دهانه های بزرگتر می بایست از سازه خرپا برای مقاومت سقف استفاده نمود،البته دهانه 6 متر در شیب های دوطرف بشرط استفاده از استراکچر سنگین مثل ناودانی برای تیر ها بلا مانعه می باشد.
اسکلت کانکس :
اسکلت و شاسی کانکس نقش بسیار مهمی در مقاومت آن دارند.شاسی می بایست از تیر آهن های نمره 18 یا 16 باشد که بصورت دور کلاف توسط جوش ممتد با دستگاه های استاندارد به یکدیگر متصل شوند و اسکلت نیز با پروفیل های آهنی طبق نقشه محاسبات به شاسی جوش شود.نوع پروفیل های اسکلت بسته به نوع بارگزاری روی آنها متفاوت بوده و در زمان طراحی می بایست نوع پروفیل هر قسمت مشخص شود ، برای جلوگیری از پیچیدگی و دفرمه شدن کانکس مقاوم در هنگام بارگیری و جابجایی می بایست در هر چهار طرف اسکلت آن بادبند هایی طبق نقشه محاسبات نصب گردد که در هنگام بلند شدن سازه از روی زمین توسط قلاب های متصل به ستون ها بخشی از انتقال نیرو را به عهده بگیرند. پس از اتمام مراحل جوشکاری اسکلت و نحوه جوش ها می بایست توسط مهندس ناظر بازدید و تائید کتبی گردد و پس از کسب تائید تمام اسکلت برای جلوگیری از فرسایش می بایست با دودست ضد زنگ پوشش داده شود.
درب و پنجره کانکس :
درب و پنجره مورد استفاده در یک کانکس مقاوم می بایست طبق کاربری و محل مورده استفاده آن انتخاب گردد. بطور مثال برای کاربری فروشگاهی درب شیشه ای گزینه مناسب تری نسبت به درب آلومینیوم و در مناطق گرم درب یو پی وی سی مناسب تر از درب شیشه ای می باشد.ابعاد آنها باید طبق نقشه و در محل های مشخص شده نصب گردد تا در کاربری کانکس تداخلی ایجاد نگردد.
نحوه اجرای نازک کاری کانکس:
برای نصب ورق بدنه ها بسته به اینکه سازه از نوع ساندویچ پانل یا ورق گالوانیزه و یا کامپوزیت آلومینیومی باشد متفاوت است اما برای نصب ساندویچ پانل استفاده از ناودانی هایی به ضخامت 2 میلیمتر و اتصال آنها به وسیله جوش به اسکلت و برای نوع های دیگر اتصال به وسیله پیچ های خودکار و یا پرچ های فولادی برای کانکس مقاوم توصیه میگردد. فاصله میان پرچ ها و پیچ ها نباید از حد استاندارد بیشتر باشد و پرچ های مورد استفاده می بایست حتما از نوع فولادی و استاندارد صنعتی باشد.

از دیگر نکات مهم برای یک کانکس مقاوم نوع کف آن است که یا سرامیک و یا تخته بوده که در صورت انتخاب تخته می بایست حتما از نوع ضد آب و با حداقل ضخامت 18 میلیمتر باشد که توسط پیچ به کف اسکلت متصل می شود.در این روش نباید فاصله پیچ ها از حد استاندارد یعنی حدود 10 سانتیمتر بیشتر باشد و پس از اتمام کار کفپوش طرح داری که دارای مقاومت زیاد در برابر سائیدگی است روی آن نصب گردد.اگر کف کانکس مقاوم از نوع سرامیک باشد می بایستی ابتدا کل کف اسکلت توسط ورق های فولادی گالوانیزه شده با طرح سینوسی مطابق روش عرشه فولادی در ساختمان سازی پوشیده و سپس روی آن بتن یا ملات ماسه سیمان اجرا و در نهایت سرامیک روی آن نصب گردد.

گروه مهندسین راه کوشش - کانکس راکو

تمامی حقوق محفوظ است